Aşağı Emirler Köyü Web Sitesi  
   
Tarihçe Gelenekler Görenekler Geçim Kaynakları Arazi İklim Soyadlar Lakaplar Meslekler Köy Vakfı Köye Ulaşım Köyden Fotolar Emirdede Türbesi
 

Vakıf

Amacı: Üye ve hemserilerimiz arasinda, maddi-manevi dayanismayi saglamak, ekonomik, kültürel ve sosyal kalkinma için gerekli çalismalar ve arastirmalar yapmak, destek ve yardimci olmaktir.
Kuruluş: KASIM 1996 (Senet değişikliği: 21-06-2006)
Merkez: Atmaca Sok. No: 4 / 6 Dışkapı- ANKARA
Telefon: 0 312 311 43 67

Sevgili canlar, vakfımızın güçlenmesi için bağışlarınızı bekliyoruz.

Hesap Bilgilerimiz:

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. ULUS ŞUBESİ
IBAN NO: TR 15001200938800016000084
YURT DIŞI BAĞIŞLARI İÇİN SWIFT KODU: TRHB2AXXX

VAKIF ORGANLARI:
1-) Kurucular Kurulu (Divan) Başkanlığı: Toplantıları yönetir, gündemi uygular.
2-) Yönetim Kurulu: Başkan, Bşk. Yardımcısı, Genel Sekreter, Sayman ve 3 üyeden oluşur. İcra ve karar organıdır. 2 yılda bir yapılan seçimle göreve getirilir. İcraatlarından dolayı Genel Kurula (Kurucular Kuruluna) karşı sorumludur.
3-) Vakıf Genel Müdürlüğü: Vakfımızın henüz böyle bir organı yoktur.
4-) Denetleme Kurulu: Vakfın hesaplarını inceler. 2 yılda bir yapılan seçimle göreve gelir, başkan ve 2 üyeden oluşan 3 kişilik bir kuruldur.
Vakıf Kurucular Kurulu, her sene gelir-gider hesaplarını görüşmek için, 2 yılda bir Yönetim ve Denetim Kurulu ile Divan Başkanlığının seçimi için toplanır. İlk oturum için, üye sayısının yarısının bir fazlası çoğunluk aranır, sağlanamazsa ikinci oturumda sayı önemli değildir. Karar almak için toplantıya katılanların salt çoğunluğu yeterlidir. Genel kurulların ilk toplantıda, toplantı yeter sayısına ulaşarak yapılması, vakfın ekstra masrafları olmaması için önemlidir. Unutulmamalıdır ki, her toplantının vakfımıza fazla denecek bir maliyeti vardır.

VAKIF YÖNETİMİ:
1996 – 2004: Aslan Kilinç baskanliginda, Aslan Dogan, Habib Erkan, Ahmet Topçu, Ali Sait Kaymak, Haydar Saritas (Vefat etmistir), Halis Kilinç (Vefat etmistir), Cafer Topçu, Hüseyin Durmus, Ramazan Arslan, Ali Ekber Durmus, Haydar Karaüzüm, Nebi Bal, Cafer Akbaba, görev yapmislardir.

2005 - ……..(Halen Yönetimdekiler): Subat 2005 de görevi devralan, ekip 2 dönemdir çalismalarini sürdürmektedir. Ali Sait Kaymak (Baskan), Haydar Topçu (Bsk.Yrd.), Hüseyin Durmus (Genel Sekreter), Abbas Topçu (Sayman), Muharrem Topçu, Mustafa Karakus, Metin Akbaba, Ahmet Dogan (Yönetim kurulu üyeleri) görev yapmaktadir. (Ahmet Dogan, vefat ettiginden 2. Dönemde aramizda olamamistir. (Allah Rahmet Eylesin..!)) Yönetim seffaf, özverili, uyumlu ve azimli çalismalarina devam etmektedir.

DERNEK:

1991 yilinda kurulan, 1996 yilinda feshedilerek vakfa dönüstürülen 6 yil faaliyet gösteren dernegin baskanligini Aslan Kilinç yapmistir. 6 yil zarfinda kayda deger bir ilerleme ve faaliyet görülmemektedir. Zamanin muhtari Mustafa Bartan ile diyalog kurularak köyün kaldirilmasina çalisilmis, yeni yerlesim yerleri olan Çatalarkaç ve civarinin kimlere dagitilacagi liste yaziminda haksizliklar çikmis neticede is basarilamadan sürüncemede kalmistir. Daha sonra da 1995 yili agustos ayinda da söz konusu yer orman alani ilan edilmistir. Liste yaziminda yönetim ve muhtarlik kendilerine yakin gördüklerine ev yeri yazilmis hatta bir evden 3-4 kardesin hepsi yazildigi halde öte yandan 3-4 kardese 1 ev yeri yazilmistir. Adaletsiz yazilan listeler basariya ulasamamistir. Celal Dönmez 'in muhtarligi sirasinda köy yerlesim yerinin pamuk yakadaki tarlalara ve karaçalilarin bulundugu taslik yere nakli 2. Kez gündeme getirilmistir. Ancak yaklasik olarak 40 dönüme yakin hazine yere 100 hane civarindaki köy sigmamistir. Bu yerin üst tarafindan geçen yolun üst kismindaki meselik alani orman bakanligi ormanlik alan diye vermemistir. Taslik yerin kenarindaki tarla sahipleri de emri vaki dayatmalara karsi çikmis tarlalarini gönüllü olarak vermemislerdir. Böylece bu girisimde sonuçsuz kalmistir. Yaklasik 8 - 10 sene sonra 40 dönümlük karaçalilarin içi taslik alan özel parselasyon yaptirilip hazineden (Milli emlak müdürlügü dairesinden) tapularini almislardir, henüz ev yapan yoktur. Köyde yerinden kaldirilamamistir. Gelecekte köyün genis bir alanda kurulacagi görünen bir gerçektir. Bu basarisizliklarini bazi insanlari suçlayarak konu saptirilmistir. Dernegin olumlu yani insanlarimiz bir arada tutularak sosyal dayanisma saglanmis biriken aidat gelirleri ile vakfin dairesini alacak paranin birikmesi saglanmistir.

VAKIF:

Kasim 1996 yilinda dernek feshedilerek vakif kurulmustur. Vakfimizin kurucu üyeleri; Aslan Kilinç, Aslan Dogan, Habib Erkan, Haydar Saritas, Hüsnü Dogan, Ahmet Topçu, Cafer Topçu (Nuri oglu), Ali Sait Kaymak, Ramazan Kaymak olmak üzere 9 kisilik kurucu üyedir. Ilk dönemde Hüsnü Dogan ve Ramazan Kaymak geçici yönetim kurulunda görev almamislardir. Ali Sait Kaymak genel sekreter olarak, Cafer Topçu yönetim kurulu üyesi olarak kisa bir süre görev yapmislar, yönetime ters düserek ayrilmislardir. Aslan Kilinç'a karsi 1998 yili seçimlerinde Ramazan Kaymak listesiyle aday olmus 5 oyla seçimi kaybetmistir. Bunu gören Aslan Kilinç kendisine yakin gördügü insanlardan ve akrabalarindan vakfa 50 üye yazmis, akabinde giris bagisini o zamanin 2,5 lirasindan 15 liraya çikarmistir. Buradaki amaç kendisinin de söyledigi gibi vakfi ben kurdum, baskanligi da istedigim kadar ben sürdürecegim düsüncesi idi. Bu tutum yüzünden 1999 veya 2000 yillarindaki kurucular kurulu toplantisinda 15 e yakin kurucu üye toplu istifayla vakiftan ayrildilar. 1.1.2002 tarihi vakiflarin üye alimi için milat tarihidir. Bu tarihte vakiflarda üyelik dondurulmustur(Zamanin basbakani Rahmetli Bülent ECEVIT Hükümeti dönemiydi.) O günkü vakif üyesi sayisi 175 idi. Bu sayi bir türlü asilamadi. Kaç kez Vakiflar Kanunu degistiyse de üye sayisi sabit kaldi. Ancak, vefat eden ve istifalarin yerine üye alinabilmesi için Vakif Tüzügünde degisiklik yapilmistir. (Senet degisikligi 21.06.2006)

VAKFIN FAALİYETLERİ:

Yayla Günü: 1996 yilinda baslayan, her sene haziran ayinda yapilan yayla senligi halkimizin artan katilimiyla devam etmektedir. Bu etkinlik halkimizin kaynasmasi açisindan çok önemli bir hale gelmistir. Ayni zamanda bu senlik, vakfimiz için de bir gelir kaynagidir. Köy Agasi, Hanim Aga, Delikanli Basi seçimi ve hediye çekilisi ile vakfa maddi kaynak saglanmaktadir.

2004 ten sonra…

Aşure Günü: Her sene Hicri takvime göre, Muharrem ayinin 10. Günü, köyümüzde Asure günü yapilmaktadir. Asure gününe arabasi olmayan hemserilerimizin katilimini saglamak için otobüs tutulmaktadir.

Dayanışma ve Tanışma Yemekli Gecesi: Her sene nisan ayinda vakfimiz tarafindan kiralanan bir yerde tanisma ve dayanisma amaciyla yemekli gece düzenlenmektedir. Gecenin davetiyeler hemserilerimize, ekonomik sartlara göre mümkün olan en uygun fiyattan sunulmaya çalisilmaktadir. Katilimcilarin daha az bir meblag ödemesi için yönetimimiz elinden geleni yapmaktadir.

Geziler: Suan için belli bir periyoda oturtulamamissa da, firsat bulundukça yapilmaya çalisilmaktadir. Ilk gezi 2006 yilinda Haci Bektas'a yapilmistir. Yeni geziler ise planlama asamasindadir.

Kadınlar Günü: Toplanan kadinlar kendi aralarinda "gün" organize ederek sosyallesmekte, stres atmakta ve birbirleriyle iliskilerini kuvvetlendirmektedir. Benzer amaçlar dogrultusunda, köyümüz gençleri içinde gerçeklestirilecek projeler üzerinde de çalismalarimiz devam etmektedir.

VAKFIMIZIN YAPTIĞI DİĞER İŞLER:
1-) Temelleri insaat için yanlis bir zaman olan 2004 yili Aralik ayinda atilan türbe tamamlanarak, kendisine yakisan bir görünüme kavusturulmustur. Türbenin içindeki mezar Talat Topçu tarafindan mermer yaptirilmistir.
2-) Türbe yanindaki arazi, ilerde her hangi birisi tarafindan alinarak yapilasmaya konu olmamasi için, vakif tarafindan hazineden alinarak ziyarete gelenlerin hizmetine sunulmustur.
3-) Köy yararina arsa alimina geçilmis ancak satislarin durdurulmasi ile bu girisim yarim kalmistir.
4-) Vakiflar Genel Müdürlügünün görüsü alinarak Mahkeme karariyla, Vakif resmi senedinde degisiklik yapildi. (01.01.2002 tarihinde vakiflarda üye alimi, üye sayisi durduruldugundan) Bu degisiklikle vefat ederek yada kendi istegiyle vakif üyeliginden ayrilanlarin yerine yeni üyelerin alinmasi ve vakfimizin yasamasinda hayati önemi olan aidatlari ödemeyen üyelerin vakifla ilisiginin kesilmesi yolu açilmistir.
5-) Vakfa ait dairedeki kiraci çikarilarak üyelerimizin kullanabilecegi bir yer olusturuldu. Böylece üyelerimiz istedigi zaman yönetime ulasma imkani buldu, vakfin fiziki bir mevcudiyeti olustu. Vakif dairesini, kiracinin mahkeme zoruyla çikartilmasindan sonra, bugünkü haline getirmek için çok çaba harcadik. Her tarafi yipranmis, köhne bir halde olan daire; hayirsever, fedakar hemserilerimiz tarafindan ücretsiz yapilan kapi- pencere, boya-badana ile kullanilir bir hale getirilmistir.
6-) Vakfimiza masa, sandalye alinmis burada Ali Ihsan Erkan'in ciddi maddi katkilari olmustur. Vakfimizdaki 70 ekran televizyon, yemekli gecede kendisine çikan talihli (Köylülerimizden birinin ahbabi Mehmet Bey) tarafindan bagislanmistir. Dairede sigara içilmesi yasaklanarak insanlarin gelip hemserileriyle sohbet edebilecegi, vakit geçirebilecegi saglikli bir mekan olusturulmustur.
7-) Toplumsal olaylari en kisa sürede hemserilerimize duyurabilmek için toplu mesaj (SMS) sistemi kurduk.(Bu sistem duyuru, reklam yapmak isteyen hemserilerimizin de, ücretini vermek kaydiyla kullanima açiktir.)
8-) Vakif cenazelerde organize isine yardimci olmakta, araç tutmakta ve cenazeye katilmaktadir.
9-) Nisan, dügün gibi faaliyetlerde vakif yönetimi temsil edilmekte, hemserilerimizin mutlu günlerinde de yaninda olmaktadir. Hatta, 2005 yilinda yönetimi devralan ekip (yönetim) 2 yil boyunca, kendileri finanse ederek (ceplerinden verdikleri parayla alarak) katildiklari dügünlerde vakif adina bir çeyrek altin takmistir. Ancak ekonomik kosullar nedeniyle bu gelenek devam ettirilememistir.
10-) Yönetim hasta ziyaretlerine de önem vermekte ve firsat buldukça bunu gerçeklestirmektedir.
11-) Köyde oturan ve ekonomik olarak durumu iyi olmayanlarin Ankara Büyüksehir Belediyesi'nden yardim almalarina ön-ayak olunmustur. Bu ihtiyaç sahipleri yakacak, yiyecek ve temizlik malzemesi alarak bir nebze de olsa rahatlamislardir. Köy için yapilabilecek daha birçok güzel faaliyet ise köy tüzel kisiliginin (muhtarligin) anlasilamayan engellemeleri nedeniyle yapilamamistir.
12-) Köyümüzü, geleneklerimizi anlatabilmek, faaliyetlerimizi duyurabilmek, planlarimizi insanlarla paylasabilmek için yillardir kurmayi düsündügümüz web sitesini hayata geçirdik. Siteyi kuran Ahmet oglu ögretmen Özer'e, yazilari kaleme alan Vakif Baskani Ali Sait Kaymak'a tesekkür ederiz.

Mart/2008
AŞAĞI EMİRLER VAKFI

ÜstÜste Çık