Aşağı Emirler Köyü Web Sitesi  
   
Tarihçe Gelenekler Görenekler Geçim Kaynakları Arazi İklim Soyadlar Lakaplar Meslekler Köy Vakfı Köye Ulaşım Köyden Fotolar Emirdede TürbesiGeçim Kaynakları

Aşağı Emirler, Çubuk İlçesinin doğusunda ilçeye 25 km uzaklıktadır. Köy iki dere arasında ve üç tepe ile çevrilidir. Yayla çayı genellikle kuraktır, çayın ucu Yeni Çöte arazisindeki LORLU kayasının civarından başlar, Çöte Çayı ile köyün içinde birleşir. Çöte çayında genellikle kış ve bahar aylarında su vardır, yazları kurur. Köyün etrafı Çaşak'tan başlayan sıra tepeler, Karakaya'ya kadar devam eder köyün batısını kaplar, köyün doğusu ise Arıkayası'ndan başlayıp Porsölü Arap Ali'nin tepe ve kızıl güneye kadar sıralı tepelerle çevrilidir. Güneyinde ise Karakaya, Yanıkharman ve Meşelidüz tepeleri vardır. Köyün içindeki çaylar Ağılkaya'da, Handeresi çayına katılır. Handeresi çayı da, Karamusadan gelen Şabanözü çayı ile birleşip Terme çayına, oradan da Kızılırmak'a karışıp Karadeniz'e kadar ulaşır. Köyün üst tarafındaki, güney kısmındaki arazi engebelidir.

Köyün doğusunda Tavşancık, güneydoğusunda Hasayaz ve Yılanlı köyü, kuzeyinde Oymide, kuzeydoğusunda Eşmederesi, batısında Camili, güneyinde Yeni Çöte köyü vardır. Köyde Kocagöl, Çatalgöl, Arifağa'nın Göl gibi küçük su birikintileri vardır. Bu su birikintilerindeki su miktarı havaların ısınmasıyla iyice azalır. Bunlardan Kocagöl köyün büyükbaş hayvanlarının hemen her gün sulandığı bir yerdir. Ayrıca Kocagöl'de, 1996 yılında vakfın kurulması ile yaz aylarında şenlik yapılmaya başlanmıştır. Kocagöl'e 1998 yılında (Celal Dönmez'in muhtarlığı zamanında) bir de çeşme yapılmıştır. 

Köyde kışları sert geçer, soğuk ve yağışlıdır; yazları sıcak ve kurak; ilkbahar genelde serin ve yağışlı; sonbahar ise kurak ve soğuktur. Kısaca İç Anadolu'nun sert kara iklimi hüküm sürmektedir. Bitki örtüsü olarak, meşe, karaçalı, meyve olarak ahlat, ayva, elma, ceviz, erik, kayısı, vişne, armut vb. ağaçlar, dere ve çay kenarında söğüt, kavak ağaçları vardır. Sulak yerlerde insanlar kendine yetecek kadar sebze üretimi de yapar.

Arazi ve İklim